Топлофикация Бургас

Въпрос от Юлия Тодорова

Въпрос

Отговор

Уважаема г-жо/ г-це Тодорова,

Във връзка с Вашите запитвания на сайта ни и по повод разпространена от електронните медии информация, че клиент на топлинна енергия може самостоятелно да откаже да използва топлинната енергия, отдадена от сградната инсталация и от отоплителните тела в общите части на сградата, Ви уведомяваме следното:

В ДВ, бр. 61 от 25.07.2014 г., бяха обнародвани изменения в Закона за защита на потребителите (ЗЗП), съгласно които:

„Чл. 62. (1) Забранява се доставката на ….., централно отопление, ….. на потребител срещу заплащане без искане от негова страна.

(2) При доставки на ….., централно отопление, ….., които не са поръчани от потребителя, той ….. не дължи заплащане на стоката или услугата на този, който я е изпратил или предоставил.”

Същевременно остана в сила чл. 153 от Закона за енергетиката (ЗЕ), обн., ДВ, бр. 107 от 9.12.2003 г, съгласно който:

(1) Всички собственици и титуляри на вещно право на ползване в сграда – етажна собственост (СЕС), присъединени към абонатна станция или към нейно самостоятелно отклонение, са клиенти на топлинна енергия….;

2) Когато собствениците, притежаващи най-малко две трети от собствеността в сградата – етажна собственост, присъединени към абонатна станция или към нейно самостоятелно отклонение, не желаят да бъдат клиенти на топлинна енергия за отопление и/или за горещо водоснабдяване, те са длъжни да декларират писмено това пред топлопреносното предприятие и да поискат прекратяване на топлоснабдяването за отопление и/или горещо водоснабдяване от тази абонатна станция или от нейното самостоятелно отклонение.

(6) Клиентите в сграда – етажна собственост, които прекратят топлоподаването към отоплителните тела в имотите си, остават клиенти на топлинната енергия, отдадена от сградната инсталация и от отоплителните тела в общите части на сградата.”

Правото на част от собствениците на имоти в СЕС да не ползват топлинна енергия за отопляване на индивидуалните си имоти, не означава, че не следва да заплащат изобщо топлинна енергия, защото освен собственици и/или титуляри на вещно право на ползване на конкретни имоти, те имат и качество съсобственици на сградната инсталация и на общите части в сградата и следва да поемат припадащата им се част от разходите за топлинна енергия, свързани с тях. В този смисъл е и Решение №5 от 22 април 2010 г. по конституционно дело №15 от 2009 г., с което Конституционният съд (КС) отхвърли искане на Омбудсмана на Република България за установяване на противоконституционност на чл. 153. (1) и (6) от ЗЕ и изрично се произнесе за законосъобразността на задължението за заплащане на суми под формата на сградна инсталация от непотребители на топлинна енергия.

С оглед на горното, напомняме че заплащането на топлинната енергия, отдадена от сградната инсталация е задължително за всички клиенти, присъединени към АС с работещо отопление.

Разбира се, Вие имате право да подадете в Дружеството ни какъвто сметнете за необходимо вид заявление. Подаването на заявление, жалби, уведомления и т.н. може да стане на място в деловодството /в централата ни, намираща се в кв. Лозово/ или с писмо на адрес: гр. Бургас, п. к. 642.

 

Абонирайте се за нашите новини

Абонирайте се за нашите новини и получавайте интересни неща и актуализации на вашата електронна поща.

Успешно се абонирахте

Възникна грешка

Абонирайте се за нашите новини

Абонирайте се за нашите новини и получавайте интересни неща и актуализации на вашата електронна поща.

Успешно се абонирахте

Възникна грешка